Renata Šarjaková, 9. květen 2024
MF DNES: Je libo Kalifát, anebo Výmar? A Maastricht, nebo Lisabon?

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Kampaň k eurovolbám jede v Česku na plné obrátky včetně parodující antikampaně, která přichází paradoxně od těch, kdo se považují za ty morálně lepší. Máme tu strany a hnutí vyloženě protievropské, některé zase působí na dnešní dobu až nepřirozeně „eurohujersky“.

„Pojďme Evropu tvořit, ne bořit“. „Evropa není problém, Evropa je řešení“. I taková hesla zdobí předvolební billboardy. Kromě infantilních provokací odpovídajících slovníkem i stylem komunikaci v mateřské školce je nicméně česká předvolební scéna ještě procházka růžovou zahradou.

V Německém Hamburku se o předminulém víkendu sešla tisícovka demonstrantů, která chtěla také vytvořit jednotnou Evropu, ale trochu jinak než Macron a von der Leyenová. Na transparentech tam totiž nestálo „Evropa je řešení“, ale „Kalifát je řešení“. No nevím. Možná, že by každoměsíční přesun europoslanců z Bruselu do Štrasburku na velbloudech byl kompatibilní s cíli uhlíkové neutrality. Ač i tam by bylo nutné spočítat, zda metan produkovaný koráby pouště není nakonec vyšší než CO2 produkované osobními automobily. Na druhou stranu bych měl značné pochybnosti o kompatibilitě takového zřízení s duhovými vlajkami visícími na institucích EU.

Nadto minulý víkend Německo zažilo další šok po tom, co byl volební lídr SPD v Sasku surově napaden při vylepování plakátů. Vypadá to, že ač Německo s 6,5 % muslimů zatím není Kalifát, má už blízko k Výmaru, meziválečné republice charakteristické násilnými střety bojůvek extrémní levice a pravice. Přičteme-li hospodářské pokulhávání a geopolitické lavírování, jehož začíná využívat Macron ve snaze převzít roli unijního lídra, budou příští roky hodně zajímavé.

Francie má se svými 10 % muslimské populace Kalifátu ještě blíž, ale má zase se 70 % energie z jaderných elektráren dál od Green Dealu. Německo si navíc v eurovolbách poprvé vyzkouší volební právo pro šestnáctileté, kteří mnohdy vyrůstají v domnění, že když nezakážeme maso (tedy nejen vepřové), planeta do pěti let shoří.

Co z toho vyplývá pro nás zemědělce, respektive pro nás voliče? Když si mám vybrat, jestli evropský superstát bude řídit Německo, anebo Francie, vyberu si raději, ať ho neřídí nikdo, respektive ať ho řídí všech 27 států, jak bylo původně zamýšleno „konfederačním“ Maastrichtem, nikoliv „unionistickým“ Lisabonem.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 300
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář